W artykule przedstawiono rożne scenariusze wewnętrznej i zewnętrznej sytuacji firmy oraz odpowiadające im podejścia do wynagradzania. Przykłady te pomogą w skonstruowaniu strategii wynagradzania odpowiadającej sytuacji rynkowej firmy. Ponieważ „majsterkowanie” przy płacach wiąże się z wielkim „szumem”, jak każda inna radykalna zmiana musi być ono bardzo mocno uzasadnione. Przedsiębiorstwo powinno dokładnie opisać obecną sytuację i co w niej przemawia za zmianami w wynagrodzeniach. Należy także określić, jaką informację mają nieść ze sobą zmiany w systemie płac. Przymierzając się do opracowania strategii wynagradzania, na samym początku należy zastanowić się, co dzieje się w naszym przedsiębiorstwie. Co ma się zmienić, a co nie? Jak szybkie i radykalne mają być zmiany? Jakie zmiany zaszły w ostatnich latach? Jak pracownicy zareagowali na te zmiany?
Marcin Potoczny
Materiał dostępny
dla zalogowanych użytkowników premium.
Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl
- poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
- sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
- wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji.
Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".