Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Stopa bezrobocia a wysokość wynagrodzeń

21.02.2011 Mateusz Wilk
Aby dobrze zrozumieć zależności zachodzące pomiędzy stopą bezrobocia a wynagrodzeniami, należy przedstawić je w szerokim kontekście, w odniesieniu do całego rynku pracy. Według teorii makroekonomii znanej z podręczników głównymi elementami rynku pracy są podaż pracy, popyt na pracę, oraz płace. Więcej osób znajduje zatrudnienie, kiedy podaż jest większa od popytu, a płace rosną, gdyż pracodawcy starają się pozyskać nowych pracowników. Nobliści z ekonomii z 2010 roku wykazali jednak, że nie jest to żelazna reguła. Na rynkach, w tym na rynku pracy występują bowiem „tarcia”. Pracownik i pracodawca muszą się odszukać, i ustalić warunki współpracy, zanim się ona zawiąże. Dodatkowo na relacje pomiędzy bezrobociem a wynagrodzeniami wpływa polityka gospodarcza. Wzrost podaży pracy nie zawsze wpływa zatem na zaspokojenie popytu na nią, czego nie zauważono przed przełomowymi badaniami Noblistów. Dane z polskiego rynku pracy potwierdzają tylko słuszność tez Diamonda, Mortensena i Pissaridesa.
Mateusz Wilk

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".