Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Rola wynagrodzeń w ZZL

15.06.2003 Jadwiga Pęczek, Kazimierz Sedlak, Katarzyna Piszczek, Grażyna Ryś
Artykuł porusza problematykę wynagrodzeń w polskich przedsiębiorstwach. Głównym celem badań ankietowych otrzymanych od 63 firm było zaobserwowanie zmian zachodzących w tej dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Wbrew naszym oczekiwaniom wyniki pokazały, że problematyka wynagrodzeń stanowi istotny element nowoczesnego zarządzania firmą. Wiele przedsiębiorstw (40 %) posiada dział wynagrodzeń, a w przypadku jego braku zatrudnia osobę odpowiedzialną za zarządzanie wynagrodzeniami. Dalsza analiza wyników ankiet wykazała znaczne rozbieżności pomiędzy zagranicznymi standardami wynagradzania a polskimi realiami. Szczególnie uwidacznia się to w przypadku wynagrodzeń menedżerów. W Polsce rzadko stosowne są dodatkowe odprawy dla kadry zarządzającej oraz narzędzia pozwalające zatrzymać najlepszych pracowników w firmie. Występują też braki w korzystaniu z programów kafeteryjnych oraz wynagrodzeń pakietowych. Z badań wynika więc, że jest jeszcze sporo zaległości do nadrobienia.
Jadwiga Pęczek
Kazimierz Sedlak
Katarzyna Piszczek
Grażyna Ryś

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".