Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Przeciwdziałanie błędom poznawczym w zarządzaniu efektywnością

16.05.2022 Konrad Kulikowski
Próby zarządzania efektywnością często nie kończą się tak, jak byśmy tego oczekiwali i zamiast poprawy jakości pracy dostarczają frustracji menedżerom i pracownikom (por. Murphy, 2020). Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn mogą być błędy poznawcze popełniane w procesie zarządzania efektywnością (por. Bellé, Cantarelli, Belardinelli, 2017). Jeśli menedżerowie i specjaliści HR nie zauważają, że w określonych sytuacjach ludzie mają tendencję do popełniania specyficznych pomyłek, to wyniki ich wysiłków ukierunkowanych na podnoszenie efektywności mogą nie być zadowalające (Simon, 1979). Warto tu zwrócić uwagę, że zarządzanie efektywnością, czyli dbanie o to by wszyscy pracownicy wykonywali swoją pracę na najwyższym poziomie, to proces rozwiązywania bardzo złożonego problemu, który wymaga ogromnej pracy umysłowej. Procesy rozumowania, które prowadzą do wyboru jednych, a odrzucenia innych metod działania, np. sposobów wynagradzania, nie są wolne od ograniczeń. Wdrażając programy zarządzania efektywnością, zwłaszcza te, które koncentrują się na wynagradzaniu, musimy pamiętać, że ludzie popełniają szereg systematycznych błędów w swoim rozumowaniu, a gdy błędy te popełniają menedżerowie i specjaliści HR, to mogą się one negatywnie odbijać na efektywności pracy całej firmy.
Konrad Kulikowski

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".