Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Popularność systemu wynagrodzeń PROFIT SHARING w krajach UE

04.04.2006 Marzena Jakubiec
Profit sharing należy do partycypacyjnych systemów wynagradzania. Pracownikom jest wypłacana część zysków wypracowanych przez firmę. Można wyróżnić dwa rodzaje profit sharing. Pierwszy polega na wypłatach nagród w formie finansowej i jest dobrym motywatorem krótkoterminowym. Natomiast drugi przewiduje nabywanie przez pracowników akcji i udziałów w firmie bez opłat bądź na preferencyjnych warunkach. Można również mówić o „wąskiej” i „szerokiej” formie profit sharing. Pierwsza forma obejmuje tylko pracowników szczebla kierowniczego, natomiast druga dotyczy wszystkich zatrudnionych. W artykule zostały omówione również zalety i potencjalne wady związane ze stosowaniem profit sharing. Do podstawowych zalet systemu należy integrowanie pracowników wokół wspólnego celu. Pewnym zagrożeniem może być natomiast skłonność do skupiania się jedynie na celach zwiększających opłacalność oraz – szczególnie w małych firmach – drastyczne zmiany wynagrodzenia pracowników. Ogólnie jednak stosowanie takiego wynagradzania pozytywnie oddziałuje na produktywność firmy i zmniejsza fluktuację pracowników.
Marzena Jakubiec

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".