Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Płace w teoriach ekonomicznych

18.10.2005 Marcin Potoczny
Jednym z problemów jakim zajmują się ekonomiści jest kształtowanie się płac tak na poziomie gospodarki całego kraju jak i poszczególnych przedsiębiorstw. Ekonomiści w swoich teoriach starają się wytłumaczyć od czego zależy poziom płac, jak się on zmienia, dlaczego się zmienia, a także jak dany poziom płac wpływa na inne wielkości ekonomiczne. W artykule przedstawione zostały dwa zagadnienia z zakresu ekonomii, które odnoszą się do płac.

Pierwsza część poświęcona została zmianom poziomu płac realnych w zależności od zmian popytu na pracę oraz podaży pracy. W drugiej natomiast opisana została teoria kapitału ludzkiego, która analizuje wpływ doświadczenia, edukacji oraz szkoleń w miejscu pracy na przyszłe zarobki oraz jakość siły roboczej.
Marcin Potoczny

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".