Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Motywowanie - teoria behawioralna

16.05.2006 Joanna Kramerek
Artykuł przedstawia zagadnienia motywowania i wynagradzania pracowników z perspektywy teorii behawioralnej. Zgodnie z tą teorią, zachowaniem człowieka kierują jego konsekwencje w danym środowisku, a skuteczny sposób modyfikacji zachowania polega na manipulowaniu środowiskiem tak, aby te konsekwencje prowadziły do pożądanego zachowania. Pożądane rezultaty osiąga się dzięki wzmacnianiu pozytywnemu, negatywnemu lub wygaszaniu. Praktyka wskazuje, że najbardziej skuteczne jest wzmacnianie pozytywne. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych technik, prowadzi do wykształcenia pożądanych zachowań, a nie tylko zaprzestania nieakceptowanych działań. W artykule przedstawiono implikacje teorii behawioralnej dla praktyki motywowania i wynagradzania.
Joanna Kramerek

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".