Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Luka płacowa w wynagrodzeniach
i emeryturach na świecie

23.05.2016 Ewelina Jurczak
Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn są tematem wielu dyskusji społecznych. Jednak różnice w wynagrodzeniach pań i panów nie muszą być efektem dyskryminacji płacowej kobiet. Wynikają raczej z tego, że mężczyźni zajmują wyższe stanowiska niż kobiety, częściej są kierownikami oraz częściej są zatrudniani na specjalistycznych stanowiskach. Kobiety starają się pogodzić pracę i opiekę nad dziećmi, co ma negatywny wpływ na rozwój ich karier. Mimo że kobiety w Polsce są lepiej wykształcone niż mężczyźni, wybierane przez nie kierunki studiów są z reguły słabiej opłacane i dają mniejsze szanse awansu zawodowego. Panowie częściej kończą kierunki ścisłe, co sprawia, że zajmują wyżej płatne stanowiska (Haponiuk M., 2014). Ponadto, nawet gdy analizujemy lukę płacową na tych samych stanowiskach, jej wysoka wartość wciąż nie musi świadczyć o dyskryminacji. W takim przypadku należy mieć na uwadze, że osoby te mogą różnić się innymi cechami, które sprawiają, że ich wynagrodzenia są różne, czyli w tym przypadku może to być: staż pracy, doświadczenie, wykształcenie itd. (GRAPE, 2014). Najczęściej wynagrodzenie zatrudnionych jest ustalane na podstawie wcześniejszych negocjacji pomiędzy zatrudnianym a pracodawcą. Okazuje się, że mężczyźni są lepszymi negocjatorami, są bardziej waleczni i w związku z tym otrzymują wyższe wynagrodzenia od kobiet. Z kolei panie oczekują, że jeżeli będą właściwie wykonywać swoje obowiązki, zostaną dostrzeżone przez przełożonych i w ten sposób „wywalczą” awans bądź podwyżkę.
Ewelina Jurczak

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2967 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3758 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".