Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Kompresja wynagrodzeń – czym jest, kiedy się pojawia i jak sobie z nią radzić

27.09.2010 Patrycja Grzesińska
Pomimo tego, iż kompresja wynagrodzeń jest ważnym zagadnieniem związanym z zarządzaniem wynagrodzeniami w firmie, w Polsce jest to nadal pojęcie mało znane. Niniejszy artykuł opisuje czym jest to negatywne zjawisko oraz jakie są główne powody jego powstawania. Wymieniono najważniejsze grupy pracownicze oraz rodzaje przedsiębiorstw, których problem ten dotyka najbardziej. W opracowaniu przedstawiono również wpływ kompresji na takie aspekty funkcjonowania organizacji, jak: morale załogi, fluktuacja kadrowa czy satysfakcja z pracy. Na koniec zaprezentowane zostały podstawowe sposoby radzenia sobie z tym zjawiskiem, jak np.: premia rekrutacyjna, płaca zmienna, nagradzanie pozafinansowe, pozabudżetowe dostosowywanie wynagrodzeń oraz wzrost płacy zasadniczej za ponadprzeciętne osiągnięcia. Artykuł zawiera 1 wykres.
Patrycja Grzesińska

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".