Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Jak prawidłowo przyznawać podwyżki?

30.06.2008 Joanna Kramerek
Artykuł jest mini-poradnikiem skutecznego i prawidłowego przyznawania podwyżek płac. „Skuteczny i prawidłowy” tzn. taki, który pozwoli na pełne wykorzystanie zalet oraz siły podwyżki. Może ona wówczas stać się jednym z najlepszych narzędzi osiągania przez pracodawcę swoich celów. Podstawowym atutem podwyżki płacy jest jej siła motywacyjna. Dzięki prawidłowemu powiązaniu podwyżki z osiąganymi przez pracownika efektami wpłynąć można na jego zachowania i jakość jego pracy. Artykuł opisuje sposoby takiego powiązania oraz zasady budowania spójnego systemu przyznawania podwyżek. Dowiedzą się więc Państwo kiedy najlepiej podnosić płacę, jak często to robić i jak wysokie powinny być podwyżki. Te oraz inne wskazówki zawarte w artykule z pewnością okażą się pomocne dla każdego pracodawcy borykającego się z problemem podwyżek płac.
Joanna Kramerek

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".