Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Jak i dlaczego oceniać efektywność wynagradzania?

29.04.2016 Grzegorz Spólnik
Podobno jeśli nie interesujemy się polityką wtedy polityka zainteresuje się nami. Nie jesteśmy jednak specjalistami w tej dziedzinie i nie będziemy tutaj weryfikować słuszności tej tezy. Znamy się jednak na wynagradzaniu. Dlatego wiemy, że jeśli Państwo, eksperci do spraw personalnych, nie zainteresują się efektywnością wynagradzania, to w momencie kiedy pojawią się problemy zainteresuje się tym kto inny – zarząd, dział controllingu, czy dyrektor finansowy. Warto więc uprzedzić bieg wydarzeń i wdrożyć proces oceny efektywności. Nadszedł bowiem czas, że osoby odpowiedzialne za koszty płac i świadczeń, muszą wiedzieć, jaka jest relacja między tymi nakładami a wynikami organizacji.

Na świecie, od wielu lat, kwestia ta jest przedmiotem rosnącej uwagi. Pierwszym tego powodem jest nabierająca rozpędu czwarta rewolucja przemysłowa. Jej fundamentami są tym razem lawinowo rosnące możliwości gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących procesów zachodzących w organizacjach. Najczęściej mówi się o tym w kontekście zarządzania produkcją, jednakże i pozostałe obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa czekają zmiany. W zarządzaniu personelem przejawem transformacji jest kształtowanie się i rozpowszechnianie tzw. fact-based HR lub evidence-based HR, czyli „HR-u opartego na faktach”. Jego najważniejszą cechą jest to, że podejmowane działania są osadzone w realiach organizacji i bazujące na twardych danych. Danych dotyczących wielu aspektów, spośród których jednym z najważniejszych jest właśnie efektywność wydatków związanych z wynagrodzeniami. Druga przyczyna zainteresowania efektywnością to zmiana percepcji w postrzeganiu nakładów na płace i świadczenie. Kiedyś były to po prostu koszty, a więc ich optymalizacja polegała przede wszystkim na minimalizacji. Teraz rozpatrujemy je w kontekście inwestycji, których optymalizacja polega na osiąganiu maksymalnych korzyści z każdej wydanej złotówki. Sprawia to, że potrzebne są bardziej wyrafinowane metody oceny, które inicjatywy i narzędzia wynagradzania są opłacalne, a które nie. Nie bez znaczenia jest również to, że koszty wynagrodzeń są coraz wyższe, a więc utracone korzyści wynikające z niewłaściwego zarządzania budżetem płac także rosną. W końcu od specjalistów ds. personalnych i wynagradzania, oczekuje się, że będą oni nie tylko źródłem kosztów, ale również realnych i policzalnych korzyści dla organizacji. Korzyści, których najlepszym dowodem są wskaźniki potwierdzające zasadność wydatków na wynagrodzenia.
Grzegorz Spólnik

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2967 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3758 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".