Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Emerytura po amerykańsku

15.12.2003 Marcin Potoczny
W Stanach Zjednoczonych od kilkudziesięciu lat funkcjonują tzw. plany emerytalne sponsorowane przez pracodawców w ramach, których pracownicy odkładają na emeryturę dodatkowe środki, które nie tylko są gromadzone na kontach emerytalnych ale także inwestowane. Jak się jednak okazuje nawet tak rozwinięty system jak amerykański wymaga naprawy. Amerykanie przewidują, że za jakieś 40 lat obecnie funkcjonujący system może stać się niewypłacalny i zastanawiają się nad przeprowadzeniem reform. Zobaczmy więc jak funkcjonuje system emerytalny w Stanach Zjednoczonych.

Niniejszy artykuł podzielony został na cztery części. Pierwsza część to ogólna charakterystyka amerykańskiego systemu emerytalnego. W drugiej, najobszerniejszej, przedstawiona została sytuacja na rynku planów emerytalnych sponsorowanych przez pracodawców. Obejmuje ona m.in. analizę poziomu wkładów kapitałowych zgromadzonych na kontach różnego typu planów, analizę podstawowych cech członków tych planów oraz analizę poziomu objęcia planami emerytalnymi. Przedstawiono w niej również dane o liczbie zarejestrowanych planów oraz liczbie pracowników uczestniczących w tych planach. Trzecia część niniejszego artykułu poświęcona została dochodom amerykańskich emerytów. Opisano w niej m.in. jak osoby w wieku przedemerytalnym przygotowane są do emerytury pod względem finansowym, jakie dochody uzyskują obecni emeryci oraz z jakich źródeł pochodzą te dochody (struktura dochodów emerytalnych). W ostatniej część pokazano jak pod względem inwestycyjnym zachowują się uczestnicy planów emerytalnych sponsorowanych przez pracodawców. Większość analiz dotyczy planów emerytalnych tworzonych przez firmy prywatne.
Marcin Potoczny

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2816 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3597 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".