Jednym z największych wyzwań, stojącym obecnie przed systemami płac w organizacjach na całym świecie jest pozyskanie z rynku pracy najlepszych pracowników oraz zatrzymanie ich w firmie jak najdłużej. Niniejszy artykuł opisuje, w jaki sposób za pomocą odpowiedniego zarządzania wynagrodzeniem całkowitym realizować przytoczony cel przy jednoczesnej redukcji kosztów z nim związanych. Pierwsza część opracowania przedstawia jak prawidłowo powinny się kształtować wydatki na poszczególne składniki zarobków pracowników. Następnie ukazane zostały różne sposoby kontrolowania kosztów związanych zarówno z płacą zasadniczą jak i zmienną. Ostatnia część artykułu opisuje główne problemy, które często utrudniają efektywne zarządzanie wynagrodzeniem całkowitym. Przytoczone zostały tu również podstawowe rozwiązania, jakie każda organizacja powinna wykorzystywać w swoim systemie płac. Artykuł zawiera 3 tabele oraz 3 wykresy.
Patrycja Grzesińska
Materiał dostępny
dla zalogowanych użytkowników premium.
Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl
- poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
- sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
- wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji.
Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".