Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Zalety i wady systemu wynagrodzeń Gain Sharing

27.06.2006 Marzena Jakubiec
Gain sharing – udział w korzyściach – jest jednym z partycypacyjnych systemów wynagrodzeń. Bonusy są wypłacane pracownikom, gdy wyższa efektywność pracy wpływa na poprawę osiągnięć firmy. System składa się z partycypacji decyzyjnej i finansowej pracowników. Gain sharing integruje dwa aspekty motywacji – finansową i pozafinansową. Wpływa na poprawę produktywności, relacji w firmie oraz jakości świadczonych usług. W przedsiębiorstwach, w których pracownicy należą do kilku zespołów jednocześnie, możliwość jego stosowania może być ograniczona. Wdrożenie systemu powinno być poprzedzone zmianą polityki firmy, konsultacjami, dopasowaniem programu i treningiem. Artykuł charakteryzuje trzy główne rodzaje systemów gain sharing (Plan Scanlona, Plan Ruckera i Imposhare) oraz opisuje możliwość adaptacji programu do warunków polskich.
Marzena Jakubiec

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".