KFW20 - Sprawdź szczegóły - artykuły
Artykuły

Wyzwania wynagradzania za efekty
– co to jest wynagrodzenie?

08.04.2025 dr Konrad Kulikowski
Idea pay for performance, czyli wynagradzania za efekty pracy, wydaje się bardzo prosta – jeśli ktoś pracuje więcej i lepiej, to powinien otrzymać wyższe wynagrodzenie niż ten, kto pracuje mniej i gorzej. Mówiąc krótko, wynagrodzenie powinno być powiązane z wynikami pracy. Jednak pozorna banalność idei pay for performance szybko znika, gdy nieco głębiej się nad nią zastanowimy. Już pierwszy element modelu, czyli pay – płaca, w praktyce wynagradzania może przyjmować wiele form. Gdy kilku menedżerów mówi, że stosuje w firmie system pay for performance, mogą mówić o zupełnie innych strategiach nagradzania pracowników. Jeden za efekty wypłacać może cotygodniowe premie regulaminowe, z jasno określonymi zasadami. Drugi może najlepszym pracownikom przyznawać subiektywnie ustalane, uznaniowe nagrody. Trzeci może uważać, że płaca za efekty to płaca akordowa, a znajdzie się i czwarty, który uzna, że najlepsza forma płacy za efekty jest prowizją od sprzedanych towarów. Z pewnością trafi się i piąty, który powie nam, że płaca za efekty to przecież dodatek za frekwencję. Premie, prowizje, nagrody, dodatki, zapewne długo można by wyliczać. Czym jest więc wynagradzanie za efekty – jakie właściwie formy może przyjmować? Nie jest to tylko pytanie czysto teoretyczne, ale ma ono istotne praktyczne znaczenie. Nie mając świadomości, jakie formy może przyjmować wynagrodzenie za efekty, nie można wybrać sposobu wynagradzania najlepiej dopasowanego do specyfiki naszej organizacji. Znajomość wszystkich form wynagradzania za efekty jest konieczna, by wdrażać nie tylko te sposoby doceniania efektów, które akurat znamy, ale takie, które będą najbardziej efektywne dla naszej firmy.
dr Konrad Kulikowski

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 3062 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3855 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
WHR25 - badanie - artykuły
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".

Krakowskie Forum Wynagrodzeń