Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia według Miltona Friedmana

04.04.2006 Tomasz Aleksandrowicz
W artykule przedstawiony został zarys poglądów znanego ekonomisty i laureata Nagrody Nobla Miltona Friedmana na temat wynagrodzeń. Artykuł ukazuje jego krytyczne zdanie na temat odgórnej regulacji wynagrodzeń i licencjonowania niektórych zawodów, prowadzące do ograniczania rynku pracy. Prezentuje wytłumaczenie sztywności wynagrodzeń w warunkach wysokiego bezrobocia, kiedy mechanizmowi rynkowemu nie udaje się przywrócić punktu równowagi co prowadzi do utrzymywania się wysokiego bezrobocia. Artykuł przedstawia też analizę ekonomicznych przyczyn zróżnicowania płac w różnych zawodach, wynikającą z ich zróżnicowanej, pozapłacowej atrakcyjności oraz tworzenia się niezależnych segmentów na rynku potencjalnych pracowników.
Tomasz Aleksandrowicz

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".