Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia w działach sprzedaży w 2009 roku

08.03.2010 Michał Mudel
Artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników szóstego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Tekst rozpoczyna zestawienie wynagrodzeń na dwunastu stanowiskach, pojawiających się w działach sprzedaży (dyrektor, kierownik, specjalista i asystent ds. sprzedaży, przedstawiciele: handlowy, medyczny i techniczny, kierownicy: sklepu, regionu sprzedaży i ds. obsługi kluczowych klientów oraz sprzedawca-kasjer). Na przykład typowy KAM (Key Account Manager) zarabiał 6 800 PLN, z czego przeciętnie 23% stanowiły prowizje. Więcej uwagi poświęcono dwóm stanowiskom. Najpierw zaprezentowano wynagrodzenia dyrektorów sprzedaży w firmach o różnej wartości przychodów (różnica pomiędzy najmniejszymi i największymi firmami sięgała 17 000 PLN). Następnie przyjrzano się bliżej prowizjom przedstawicieli handlowych oraz temu, jaki wpływ na ich płace miały takie czynniki jak pochodzenie kapitału w firmie, jej wielkość i lokalizacja. W ostatniej części artykułu pokazano wynagrodzenia w działach sprzedaży w szerszym kontekście. W 2009 roku, z powodu kryzysu, prowizje sprzedawców były przeciętnie najniższe w historii OBW. Mimo to, działy sprzedaży znalazły się na szóstym miejscu pod względem wysokości wynagrodzeń. Artykuł zawiera 1 tabelę i 7 wykresów.
Michał Mudel

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2832 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3619 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".