Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia jako inwestycja – jaką strategię przyjąć aby nie wydawać zbyt dużo – część I

23.07.2012 Grzegorz Spólnik
Poniższy artykuł stanowi wstęp do zaprezentowania współczesnego poglądu na wynagrodzenia, w którym traktowane są one zarówno jako koszty, ale również inwestycja. Wyłącznie takie podejście pozwala najdokładniej zoptymalizować strukturę oraz wysokość nakładów na płace i uzyskać z nich największe korzyści. Wcześniej warto jednak zapoznać się z opisanymi w tym tekście czterema innymi, bardziej tradycyjnymi poglądami na kwestię kosztów płac i świadczeń pracowniczych. Są one dzisiaj wciąż powszechnie stosowane i w niektórych przypadkach mają swoje uzasadnienie. Jednakże bardzo rzadko sprawiają, iż stosunek uzyskiwanych korzyści do ponoszonych nakładów jest maksymalny. Wynika to z faktu, że kładą one nacisk przede wszystkim na ograniczenie kosztów, sugerują nadmierne posiłkowanie się zewnętrznymi punktami odniesienia lub nie dopuszczają tezy, iż jakakolwiek złotówka przeznaczona na wynagrodzenia może być złotówką zmarnowaną.
Grzegorz Spólnik

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".