Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia informatyków w Stanach Zjednoczonych

19.04.2005 Elżbieta Śnieżyńska
Na wielkość zarobków w branży IT w USA decydujący wpływ wywarł wielki boom "dot-comów", który miał miejsce w latach 90-tych. W okresie rozwoju "dot-comów" rosło zapotrzebowanie na informatyków, co spowodowało, że firmy wzajemnie się prześcigały w oferowaniu wysokich pensji oraz różnorodnych bonusów. W ten sposób zarobki w firmach internetowych były wyższe od zarobków w pozostałych działach gospodarki. Tendencja wzrostowa została zatrzymana w 2001, na skutek wielkiego kryzysu branży IT. W 2002 roku po raz pierwszy od dziesięciu lat zanotowano spadek wynagrodzeń.

W artykule przedstawiono, jak kształtowały się wynagrodzenia informatyków w USA w latach 1998 - 2004. Oprócz zmian na poszczególnych szczeblach zarządzania, pokazany został obraz wynagrodzeń na najbardziej charakterystycznych dla branży IT stanowiskach.
Elżbieta Śnieżyńska

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".