Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagradzanie w Japonii

23.04.2001 Jacek Lipiec
Sukces gospodarki japońskiej od lat fascynuje niejednego ekonomistę na świecie. Jednakże od kilku lat zauważyć można zwolnienie dynamizmu jej wzrostu. Co jest tego przyczyną? Niewątpliwie nie bez znaczenia jest system wynagradzania w Japonii, którego główną cechą jest stałe inwestowanie firmy w pracowników (poprzez program szkoleń czy transfer pracowników), a także chęć samodoskonalenia się pracowników. Stałe inwestowanie firmy w rozwój pracownika wydaje się, w przeciwieństwie do przedsiębiorstw amerykańskich, dużo bardziej opłacalne, ze względu na etykę stosowaną w przedsiębiorstwach japońskich, a także przywiązanie pracownika do firmy. Jednocześnie najdłuższa aktywność zawodowa Japończyków na całym świecie wpływa niekorzystnie na rozwój gospodarki. Artykuł przybliża problem systemu wynagradzania w Japonii, koncentrując się na występujących różnicach w stosunku do systemów zachodnich oraz wynikających z nich wadach oraz zaletach. Przedstawia on również zaproponowane oraz już wprowadzone zmiany w wynagradzaniu w firmach japońskich, mające na celu ciągły wzrost gospodarki japońskiej.
Jacek Lipiec

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".