Założyciel Microsoftu koncernu-giganta - Bill Gates powiedział kiedyś: „Zabierzcie nam 20 najlepszych pracowników, a Microsoft stanie się nieliczącą się firmą”. Jego słowa bardzo dobrze oddają znaczenie kapitału ludzkiego w branży informatycznej. W sektorze tym, źródłem przewagi konkurencyjnej są w dużej mierze umiejętności i wiedza pracowników. Jednak w ostatnich latach podwyżki płac ominęły wielu pracowników IT, co było znacznie bardziej zauważalne w przypadku krajów „bogatego Zachodu”. Podwyżki wynagrodzeń dotyczyły bowiem głównie Chin oraz Indii, w których informatycy zarabiają rocznie poniżej 15 tys. USD. Jednak chociaż okres boomu w tej branży minął, to przed informatykami nadal stoi perspektywa rozwoju sektora. Prognozy są pozytywne – wynagrodzenia będą rosnąć. Wszystko wskazuje jednak na to, że większych wynagrodzeń mogą oczekiwać przede wszystkim informatycy wyspecjalizowani w określonych dziedzinach.
Justyna Masłyk
Materiał dostępny
dla zalogowanych użytkowników premium.
Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl
- poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
- sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
- wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji.
Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".