Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Rodziny stanowiska połączone z systemem wynagradzania, czyli stary patent z nowym zastosowaniem - część I

15.07.2013 Grzegorz Spólnik
„Rodziny stanowisk” to w zarządzaniu personelem termin stosunkowo nowy. De facto opisuje on jednak koncepcję, która z powodzeniem stosowana jest od kilkudziesięciu lat w takich obszarach jak planowanie sukcesji i modelowanie zatrudnienia. Jej aktualną nazwę stworzono mniej więcej wtedy, gdy wśród specjalistów związanych z wynagrodzeniami pojawił się pomysł na wykorzystanie sprawdzonego rozwiązania i ścisłego powiązania go z zarządzaniem płacami. Dzięki temu powstał mechanizm, które według zwolenników jest doskonałą alternatywą, usprawniającą struktury oparte na koncepcji broadbandingu i eliminującą trudności związane z wartościowaniem pracy. Nie jest to jednak oczywiście koncepcja idealna. Dlatego też na wstępie niniejszego artykułu zaprezentowano jej wady i zalety, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z wynagradzaniem. Następnie zdefiniowano czym są rodziny stanowisk i przedstawiono podstawowe informacje niezbędne do zrozumienia procesu ich wprowadzania i powiązania z wynagrodzeniami, który zostanie przedstawiony w kolejnej części tekstu. Artykuł zawiera 1 wykres i 1 tabelę.
Grzegorz Spólnik

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".