Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Rodziny stanowisk połączone z systemem wynagradzania, czyli stary patent z nowym zastosowaniem - część II

22.07.2013 Grzegorz Spólnik
Druga część artykułu szczegółowo prezentuje przebieg procesu budowania struktury zatrudnienia opartej o rodziny stanowisk i powiązania z nią systemu zarządzania płacami. W tekście opisano pięć kolejnych etapów, których ukończenie jest warunkiem koniecznym powodzenia takiego przedsięwzięcia. Pierwszy z nich to zaplanowanie całej struktury, uwzględniające utworzenie ścieżek kariery i określenie warunków różnicujących stopnie poszczególnych rodzin. Następne kroki to przypisanie stawek wynagrodzeń wynikających z analizy rynku do poszczególnych kategorii, usytuowanie wszystkich pracowników w ramach nowej struktury i dostosowanie przedziałów płacowych zgodnie z potrzebami organizacji. Ostatnim etapem całego procesu jest kampania informacyjna, dotycząca wprowadzanych zmian. Artykuł zawiera 3 schematy i 1 tabelę.
Grzegorz Spólnik

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".