Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Problemy z oceną motywacyjnego znaczenia płacy

24.01.2006 Joanna Kramerek
Jak dotąd, wyniki badań nad motywacyjną funkcją wynagrodzenia nie pozwalają na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków o znaczeniu bodźców finansowych dla motywacji i zaangażowania pracowników. Niektóre badania wskazują, że w hierarchii ważności pracowników, płaca znajduje się na dalszych miejscach, a ważniejsze są takie cechy pracy, jak np. możliwość awansu lub podniesienia poziomu umiejętności. Takim wnioskom przeczą jednak wyniki badań opartych nie na deklaracjach pracowników, ale np. na analizie funkcjonowania wynagrodzeń w rzeczywistych przedsiębiorstwach. W artykule fenomen rozbieżności w wynikach tych dwóch nurtów badań jest wyjaśniany w odniesieniu do pojęcia „odpowiedzi społecznie akceptowanej”. Zaproponowano również dwie techniki badawcze, które pozwalają uniknąć zniekształcenia wyników przez tendencję do udzielania takich odpowiedzi.
Joanna Kramerek

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".