Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

RPSS24 - Paw - artykuły
Artykuły

Osiem powodów, dla których warto mieć własną listę narzędzi nagradzania

10.03.2016 Iwona Wabik-Szuba
Żyjemy w dobie szybko zmieniającego się rynku pracy, na którym coraz częściej pracodawcy rywalizują o wartościowych pracowników. Dlatego specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi stoją przed wyzwaniem stworzenia takiego systemu wynagradzania, który przyciągnie, zmotywuje i zatrzyma najbardziej cennych pracowników w firmie. Pomocna w tym zadaniu niewątpliwie jest koncepcja Total Rewards - łącznych korzyści z pracy.

Koncepcja ta została opracowana przez członków amerykańskiego stowarzyszenia WorldatWork. Stwierdzili oni, że dotychczasowe strategie wynagrodzenia nie są skuteczne, bo nie nadążają za szybko zmieniającymi się realiami gospodarczymi. W związku z tym należy poszukiwać nowych rozwiązań pozwalających na lepsze, a przede wszystkim bardziej elastyczne wykorzystanie posiadanych przez firmy zasobów. W swoich pracach skoncentrowali się na szczegółowej analizie korzyści, jakie odnosimy z pracy. W efekcie końcowym opracowali listę, w 2006 roku 156, a w 2015 roku 173 narzędzi nagradzania dostępnych pracodawcom. Główną zaletą koncepcji jest to że prawie całkowicie została ona oddzielona od rozważań teoretycznych i skoncentrowana jest na dostarczaniu praktykom gotowych narzędzi nagradzania.

Większość zaproponowanych przez WorldatWork narzędzi nagradzania nie jest możliwych do zastosowania przez polskich pracodawców. Dlatego w 2015 roku firma Sedlak & Sedlak opracowała polską adaptację koncepcji łącznych korzyści z pracy (K. Sedlak, 2015). Polski model zawiera zestaw ponad 200 narzędzi nagradzania dostępnych dla polskich organizacji. Narzędzia te zostały przyporządkowane do sześciu składowych, które przedstawia rysunek 1.
Iwona Wabik-Szuba

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 3029 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3821 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
RPSS24 - Paw - artykuły
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".

RPSS24 - Paw - artykuły