Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Luka płacowa w praktyce
- jak analizować nierówności płacowe kobiet i mężczyzn?

08.03.2021 Konrad Kulikowski
Nierówne, ale sprawiedliwe wynagradzanie – największe wyzwanie HR
Pracownicy, którzy mają przekonanie, iż są sprawiedliwie wynagradzani są bardziej zaangażowani w swoją pracę (Rasch i Szypko, 2013), mają mniej nieobecności i rzadziej poszukują innej pracy (Shaw, Gupta, 2001). Postrzeganie organizacji, w której się pracuje, jako funkcjonującej sprawiedliwie wiąże się z wyższą jakością wypełniania zawodowych obowiązków oraz przejawianiem mniejszej liczby zachowań kontrproduktywnych (Cohen-Charash, Spector, 2001). Sprawiedliwość wynagradzania wpływa jednak nie tylko na jakość pracy, ale ma także znaczenie w kontekście prawnym. Szczególne miejsce, wśród innych obowiązków specjalistów zarządzania ludźmi, zajmuje sprawiedliwość wynagradzania, a to ze względu na fakt, iż niezadowolenie pracowników z warunków płacowych jest jednym z powodów rozpoczęcia sporu zbiorowego z pracodawcą, a w ostateczności nawet strajku. Niesprawiedliwe wynagradzanie jest także, zgodnie z polskim prawem, podstawą do żądania odszkodowań, a w skrajnych przypadkach może być postrzegane jako naruszenie godności czy poniżanie pracownika. Postrzeganie przez pracowników systemu wynagradzania jako sprawiedliwego to fundament, bez którego nie można budować sprawnego działania żadnej organizacji. Dlatego też ukształtowanie systemu wynagrodzeń tak, aby był on postrzegany przez pracowników jako sprawiedliwy, to jedno z największych praktycznych wyzwań HR.
Konrad Kulikowski

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2953 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3744 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".