Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Losy niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych

15.12.2003 Marcin Potoczny
W chwili obecnej Niemcy stoją przed poważnymi problemami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi. Niemiecki, obowiązkowy, repartycyjny system ubezpieczeń społecznych, tak jak wszystkie tego typu systemy, cechuje duża wrażliwość na czynniki demograficzne, polityczne oraz koniunkturalne. Do osłabienia tego systemu, w dużej mierze przyczyniło się bezrobocie, jakiego już dawno nie było w tym kraju – w czerwcu 2003 stopa bezrobocia wyniosła 11%. Cała sytuacja spowodowana jest jednak przede wszystkim przez proces starzenia się społeczeństwa. Niemcy należą do grupy państw o najszybciej starzejącym się społeczeństwie. Tak więc niemiecki system ściskany jest z dwóch stron - liczba osób wpłacających do systemu zmniejsza się i równocześnie coraz więcej osób przechodzi na emeryturę. Powoduje to, iż potrzebne są coraz większe kwoty na wypłacenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Dodatkowe zmartwienie polityków niemieckich to mała popularność tzw. pracowniczych programów emerytalnych Riester’a (Riester-Rente) wprowadzonych w 2001 roku przez ustawą o reformie emerytalnej oraz dotknięty kryzysem rynek ubezpieczeń społecznych. Oba te czynniki mają negatywny wpływ na starania rządu niemieckiego, który chce przesunąć obciążenia finansowe z pierwszego filara systemu emerytalnego (obowiązkowego ubezpieczenia) na emerytury sponsorowane przez pracodawców oraz na prywatne oszczędności (np. ubezpieczenia na życie).

W niniejszym artykule opisane zostały m.in.:

 • kolejne działania rządu niemieckiego zmierzające do uzdrowienie systemu emerytalnego (założenia pierwszej reformy z 2001 roku nazwanej od nazwiska jej twórcy Programem Riester’a oraz reformy przeprowadzane w chwili obecnej)
 • zasady funkcjonowania niemieckich dodatkowych programów emerytalnych sponsorowanych przez pracodawców
 • przepisy podatkowe odnoszące się do ubezpieczeń społecznych (obecne i proponowane przez specjalną komisję powołaną do przeanalizowania przepisów podatkowych wiążących się z emeryturami)


Szeroko opisana została również kwestia popularności dodatkowych programów emerytalnych. Dodatkowo w artykule pojawia się, krótka informacja o problemach i proponowanych zmianach w systemie ubezpieczeń zdrowotnych.
Marcin Potoczny

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

 • dostęp do 2985 artykułów,
 • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

 • dostęp do 3776 artykułów,
 • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
 • dostęp do wybranych raportów płacowych,
 • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
 • e-booki o motywowaniu,
 • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.

Sprawdź również: Kalkulator PPK Pracowniczych Planów Kapitałowych

Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".