Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Dlaczego płaca przestaje motywować do wydajniejszej pracy?

21.03.2006 Dominik Krzywiński
W artykule poruszono problem związany z utratą funkcji motywacyjnej przez płace. Autor ukazuje kilka możliwych obszarów, w których należałoby szukać rozwiązań problemu. Stara się pokazać jak można wykorzystać podstawowe założenia teorii wzmocnień Skinnera w zbudowaniu odpowiedniego systemu premii i nagród. Zwraca uwagę na znaczenie jakie ma motywacja wewnętrzna w utrzymaniu wysokiej wydajności. Pokazuje, że duży wpływ na to czy pensja będzie motywować mają potrzeby i oczekiwania pracowników. Próbuje unaocznić fakt, że pracownicy przyzwyczają się do poziomu wynagrodzenia i jak trudno jest sprawić aby kolejna podwyżka spowodowała wzrost wydajności. Zwraca uwagę na czynniki kulturowe i społeczne wpływające na zdolność pensji do motywowania. Porusza ważną kwestię systemu wartości wyznawanego przez pracowników.
Dominik Krzywiński

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".