Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia w Warszawie w 2010 roku

24.01.2011 Barbara Woźniak
Artykuł jest podsumowaniem wyników VIII Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które w 2010 roku przeprowadziliśmy z największymi polskimi portalami. W badaniu uczestniczyło 101 014 osób. W tekście przedstawiono wynagrodzenia w Warszawie. Niewątpliwie, stolica tworzy unikalny, odrębny, nieporównywalny z żadnym innym miastem rynek płac. Bardzo niskie bezrobocie oraz wysokie wynagrodzenia przyciągają jak magnes pracowników z całego kraju. Jednak czy w równym stopniu dotyczy to wszystkich grup stanowisk? Artykuł próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie, porównując wynagrodzenia na wybranych (41) stanowiskach z różnych szczebli – w Warszawie oraz poza nią. I tak na przykład kasjer w sklepie w stolicy zarabia od 1 345 do 3 300 PLN, kucharz – od 1 700 do 3 800 PLN, sekretarka – od 1 794 do 4 200 PLN. We wszystkich przypadkach, to więcej niż w innych regionach ale różnica jest zbyt mała aby zrównoważyć koszty przeprowadzki i wyższe koszty życia w stolicy. Z drugiej strony mamy wiele stanowisk, na których wynagrodzenia w Warszawie są wyższe niż w Polsce o co najmniej kilka tysięcy PLN. Chociażby takich jak architekt, który w stolicy zarabia od 3 600 do 15 700 PLN, projektant systemów IT (od 6 100 do 17 320 PLN), kierownik ds. personalnych (od 4 350 do 14 500 PLN). Z artykułu możemy się dowiedzieć jakie stąd płyną wnioski. W ostatniej części tekstu znajdujemy odpowiedź na pytanie co decydowało o zróżnicowaniu płac w stolicy. Artykuł zawiera 5 wykresów.
Barbara Woźniak

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2967 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3758 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".