Artykuł jest podsumowaniem wyników IX Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW), przeprowadzonego w 2011 roku. W badaniu uczestniczyło 101 787 osób. Pracę w branży IT zadeklarowało ponad 6 500 respondentów i to właśnie na ich odpowiedziach bazuje niniejszy tekst. Rozpoczyna go porównanie wynagrodzeń w poszczególnych regionach, spośród których najwyższe płace odnotowano na Mazowszu (6 750 PLN) a najniższe w województwie świętokrzyskim (2 800 PLN). Dla wybranych województw i miast osobno zaprezentowano wynagrodzenia pracowników szeregowych, specjalistów oraz starszych specjalistów. W dalszej części artykułu przedstawiono porównanie zarobków w firmach różnej wielkości oraz w przedsiębiorstwach polskich i zagranicznych. Interesującym zjawiskiem w tym kontekście okazały się szczególnie wysokie dochody starszych specjalistów. W zależności od rodzaju pracodawcy mediana ich wynagrodzeń kształtowała się w przedziale 5 000 - 8 200 PLN. Następnie zaprezentowano zarobki w poszczególnych obszarach branży IT (hardware, software, serwis oraz internet) oraz w wybranych działach – zarówno tych specyficznych dla sektora (np. wsparcia, wdrożeń) jak i czterech uniwersalnych (marketingu, sprzedaży, personalnym oraz BiR). Na zakończenie zestawiono wynagrodzenia na 10 charakterystycznych dla branży stanowiskach, takich jak między innymi: analityk ds. IT, webdeveloper, tester oprogramowania i projektant systemów IT. Artykuł zawiera 1 tabelę i 5 wykresów.
Grzegorz Spólnik
Materiał dostępny
tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.
Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:
Zarejestrować się
Po rejestracji otrzymasz:
- dostęp do 3027 artykułów,
- co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się
Wykupić dostęp premium
Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:
- dostęp do 3819 artykułów,
- dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
- dostęp do wybranych raportów płacowych,
- do 50% zniżki na najnowsze raporty,
- e-booki o motywowaniu,
- oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".