Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia nauczycieli w Polsce i na świecie

01.09.2011 Konrad Nawrot
Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012 będzie się wiązało z podwyżkami pensji zasadniczych nauczycieli. W artykule zaprezentowano pensje zasadnicze i średnie wynagrodzenia całkowite obowiązujące od początku września dla nauczycieli stażystów, kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych. Od pierwszego września osoba w tym zawodzie na stanowisku stażysty będzie zarabiała o 143 PLN więcej niż dotychczas. Z kolei nauczyciel kontraktowy otrzyma podwyżkę w wysokości 147 PLN. W dalszej części omówiono rodzaje dodatków przysługujących do nauczycielskiej pensji. Wśród nich wyróżnia się: motywacyjny, funkcyjny, za wysługę lat oraz za trudne lub uciążliwe warunki pracy. Ich przykładowe stawki zaprezentowano w przekroju 3 miast: Warszawy, Wrocławia i Rzeszowa. Ponadto, zaprezentowano dane o zarobkach nauczycieli różnej płci i wpływ wykształcenia podyplomowego na ich zarobki. W ostatniej części artykułu uwagę skupiono na wynagrodzeniach początkujących i tych bardziej doświadczonych belfrów w wybranych krajach na świecie. Najwyższe płace początkowe otrzymują zatrudnieni w Luksemburgu, Niemczech i Danii. Z kolei najniższe w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Na końcu opracowania opisano zarobki nauczycieli w wybranych stanach w USA.
Konrad Nawrot

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2985 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3776 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".