Raport giełdowy - członkowie zarządów - artykuły
Artykuły

Składniki wynagrodzeń w administracji samorządowej

07.04.2008 Jarosław Burdek
Osoby zatrudnione w administracji samorządowej stanowią liczną grupę pracowniczą w Polsce, szacowaną na ponad 200 tysięcy osób. Ich status definiuje Kodeks Pracy, obowiązujący wszystkich zatrudnionych, jednak przede wszystkim określają go akty prawne zaliczane do pragmatyki urzędniczej. Na podstawie tego źródła sprecyzowane zostały obowiązki i prawa osób zatrudnionych w jednostkach samorządów terenowych, w tym także wynagrodzenie. Jego wysokość zgodnie z przepisami uzależniona jest od różnorakich elementów, które się na nie składają. Składniki, od których zależy wynagrodzenie wraz z zasadami ich przyjmowania, zostały przez prawodawcę ściśle określone. Wyróżniamy wśród nich: zaszeregowanie pracownika w tabeli miesięcznej kwoty wynagrodzenia zasadniczego; stawkę dodatku funkcyjnego na danym stanowisku; dodatki uzależnione od warunków pracy, stażu pracy; nagrody; premie; diety oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne.
Jarosław Burdek

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 3068 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3861 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
KFW20 - Sprawdź szczegóły - artykuły
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".

Krakowskie Forum Wynagrodzeń