Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Regionalne zróżnicowanie wynagrodzeń w 2011 roku

06.02.2012 Grzegorz Spólnik
Artykuł jest podsumowaniem wyników IX Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW), przeprowadzonego w 2011 roku. W badaniu uczestniczyło 101 787 osób. Poniższy tekst poświęcono regionalnemu zróżnicowaniu wynagrodzeń i skoncentrowano się w nim przede wszystkim na zaprezentowaniu uzależnienia tego zjawiska od stopnia szczegółowości analiz. Na wstępie przedstawiono dane ogólne o wynagrodzeniach w miastach i województwach. Wynika z nich, iż płace na Mazowszu były o ponad 70% wyższe niż na Lubelszczyźnie, a zarobki w samej stolicy przewyższyły dochody pracujących w Białymstoku o 83%. W tym kontekście zaprezentowano także informacje o regionalnym zróżnicowaniu wynagrodzeń wśród osób z różnym wykształceniem. Następnie zestawiono najwyższe i najniższe mediany wojewódzkich wynagrodzeń w wybranych branżach. Różnice między nimi wynosiły od 48% w przypadku energetyki, do aż 180% w sektorze telekomunikacyjnym. Na zakończenie przedstawiono zarobki specjalistów i pracowników szeregowych zatrudnionych odpowiednio w branży usługowej i IT w różnych miastach. Przykłady te potwierdzają zasadność bardzo ważnej dla pracodawców i pracowników tezy, iż ogólne, regionalne dysproporcje nie przekładają się automatycznie na zróżnicowanie wynagrodzeń, jeśli weźmiemy pod uwagę bardziej szczegółowe kryteria. Artykuł zawiera 6 wykresów.
Grzegorz Spólnik

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2967 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3758 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".