Artykuł jest podsumowaniem wyników IX Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW), przeprowadzonego w 2011 roku. W badaniu uczestniczyło 101 787 osób. Poniższy tekst poświęcono regionalnemu zróżnicowaniu wynagrodzeń i skoncentrowano się w nim przede wszystkim na zaprezentowaniu uzależnienia tego zjawiska od stopnia szczegółowości analiz. Na wstępie przedstawiono dane ogólne o wynagrodzeniach w miastach i województwach. Wynika z nich, iż płace na Mazowszu były o ponad 70% wyższe niż na Lubelszczyźnie, a zarobki w samej stolicy przewyższyły dochody pracujących w Białymstoku o 83%. W tym kontekście zaprezentowano także informacje o regionalnym zróżnicowaniu wynagrodzeń wśród osób z różnym wykształceniem. Następnie zestawiono najwyższe i najniższe mediany wojewódzkich wynagrodzeń w wybranych branżach. Różnice między nimi wynosiły od 48% w przypadku energetyki, do aż 180% w sektorze telekomunikacyjnym. Na zakończenie przedstawiono zarobki specjalistów i pracowników szeregowych zatrudnionych odpowiednio w branży usługowej i IT w różnych miastach. Przykłady te potwierdzają zasadność bardzo ważnej dla pracodawców i pracowników tezy, iż ogólne, regionalne dysproporcje nie przekładają się automatycznie na zróżnicowanie wynagrodzeń, jeśli weźmiemy pod uwagę bardziej szczegółowe kryteria. Artykuł zawiera 6 wykresów.
Grzegorz Spólnik
Materiał dostępny
tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.
Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:
Zarejestrować się
Po rejestracji otrzymasz:
- dostęp do 3046 artykułów,
- co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się
Wykupić dostęp premium
Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:
- dostęp do 3838 artykułów,
- dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
- dostęp do wybranych raportów płacowych,
- do 50% zniżki na najnowsze raporty,
- e-booki o motywowaniu,
- oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Chcesz na bieżąco śledzić najnowsze informacje o wynagrodzeniach?
Zapisz się do newslettera!
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".