Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Regionalne zróżnicowanie wynagrodzeń w 2010 roku

02.02.2011 Grzegorz Spólnik
Artykuł jest podsumowaniem wyników VIII Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które w 2010 roku przeprowadziliśmy z największymi polskimi portalami. W badaniu uczestniczyło 101 014 osób. Niniejsze opracowanie koncentruje się na problemie regionalnego zróżnicowania wynagrodzeń. Większość z nas wie, iż również pod tym względem można wyróżnić Polskę A (zachód) i B (wschód), na tle których imponująco prezentują się zarobki w województwie mazowieckim. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Jeśli bowiem z analiz wyłączymy aglomeracje to okazuje się, iż w rankingu zarobków Mazowsze zostaje wyprzedzone przez Pomorze, a zaraz za tymi regionami uplasowały się: Śląsk, Dolny Śląsk i Wielkopolska. W poszczególnych województwach i aglomeracjach odmienne są najgorzej i najlepiej opłacane branże, a różnice w zarobkach między nimi wahają się od tysiąca do nawet kilku tysięcy PLN. Zaobserwowano również znaczące dysproporcje płac na poszczególnych szczeblach zarządzania. Właśnie tym trzem głównym kwestiom poświęcony jest poniższy tekst. Artykuł zawiera 1 mapę i 5 wykresów.
Grzegorz Spólnik

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2967 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3758 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".