Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Przechodzenia z wyników wartościowania pracy na płace

06.09.2005
Rezultatem wartościowania pracy jest ustalenie relacji w zakresie trudności pracy jaka występuje pomiędzy poszczególnymi stanowiskami lub pracownikami. Relacja ta najczęściej wyrażana jest w postaci wartości punktowych, będących sumą punktów przyznawanych ze względu na kryteria oceny, uwzględnione w zastosowanej metodzie wartościowania. Punktowy sposób wyceny trudności pracy jest najbardziej obiektywnym i zarazem użytecznym rozwiązaniem z punktu widzenia przełożenia wyników wartościowania na płace. Przechodzenie z wyników wartościowania pracy na płace w tym przypadku sprowadza się do przeliczenia punktów na konkretne stawki wynagrodzenia zasadniczego.

W praktyce stosowane są w tym względzie dwa podejścia: oparte na bezpośrednim wyznaczeniu wartości punktu w złotych i przemożeniu jej przez sumę punktów dla poszczególnych stanowisk lub zaprojektowaniu widełkowej tabeli płac zasadniczych.

W niniejszym artykule przedstawione zostały zasady stosowania oraz wady i zalety obu wymienionych podejść.

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".