Twitter to serwis społecznościowy założony w 2006 roku. Obecnie posiada ponad 313 mln aktywnych użytkowników.Mogą oni publikować i komentować krótkie wiadomości o 140 znakach, tzw. tweety. Serwis szybko stał się platformą, na której osoby publiczne: celebryci, politycy, dziennikarze dzielą się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami. Do najliczniej obserwowanych użytkowników serwisu na świecie należą piosenkarki: Katy Perry, Taylor Swift, piosenkarz Justin Bieber czy odchodzący prezydent USA – Barrack Obama. W Polsce jest to m.in. oficjalny profil MTV Polska, TVN24 oraz byłego ministra spraw zagranicznych - Radosława Sikorskiego. Twitter jako kanał komunikacji ułatwił organizację kilku protestów społecznych na świecie, m.in. w Tunezji i Egipcie w 2011 roku. Ukuto nawet stosowny termin „twitterowa rewolucja”. Firma, która za tym wszystkim stoi - Twitter Inc., przeszła szybką ewolucję ze startupu z Doliny Krzemowej do spółki giełdowej. W 2013 roku spółka zadebiutowała na nowojorskiej NYSE. W ciągu kilkunastu minut od otwarcia giełdy kurs akcji wzrósł o 92% do blisko 75 dolarów, a wartość rynkowa spółki z 14 do 28 mld USD.Niestety,później nie było już tak różowo. Chociaż platformę lubią celebryci, to wyraźnie zawodzi ona biznesowo. Kurs akcji od debiutu spadał systematycznie do nieco ponad 18 dolarów w grudniu 2016 roku. Wzrosty miały miejsce jedynie, kiedy spekulowano o wejściu nowego inwestora. Ostatnio takim „wybawcą”miał być Microsoft,Google lub nawet Disney. Co ciekawe, poza założycielami – Evanem Williamsem i Jackiem Dorsey’em, jednym z największych indywidualnych udziałowców spółki jest saudyjski książę Alwaleed Bin Talal. Przychód Twittera to ponad 2,2 mld USD w 2015 roku, ale spółka przez cały okres swojego istnienia nie zaraportowała ani razu zysku netto. W 2015 roku przyniosła ona ponad 0,5 mld USD straty. Jak więc w trudnych dla spółki czasach wynagradzani są jej top menedżerowie?
Maciej Łukasiak
Materiał dostępny
tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.
Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:
Zarejestrować się
Po rejestracji otrzymasz:
- dostęp do 3020 artykułów,
- co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się
Wykupić dostęp premium
Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:
- dostęp do 3812 artykułów,
- dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
- dostęp do wybranych raportów płacowych,
- do 50% zniżki na najnowsze raporty,
- e-booki o motywowaniu,
- oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".