Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Irlandia - wynagrodzenia w sektorze IT

10.08.2005 Justyna Masłyk
Irlandia – Zielona Wyspa jeszcze 25 lat temu była zacofanym, rolniczym krajem, uzależnionym od Wielkiej Brytanii. Na początku lat 70-tych wartość PKB na mieszkańca Irlandii sięgała zaledwie 60% średniej unijnej. Aktualnie irlandzkie PKB znacznie przewyższa unijną średnią. Bardzo szybko rozwija się w tym kraju branża informatyczny. Sukces kraju jest wypadkową wielu czynników. Jednym z nich jest postawienie na zaawansowane technologie i inwestorów zagranicznych. Umiejętna strategia przyciągająca światowych gigantów komputerowych sprawiła, że Irlandia stała się europejskim centrum outsourcingu w sektorze IT.

Zasoby wysoko wykwalifikowanego kapitału ludzkiego w Irlandii są jednak coraz mniejsze. Aby nie stracić swej pozycji kraj otwiera swój rynek pracy dla wykształconych imigrantów. Na jaką pensje może więc liczyć informatyk w tym kraju?
Justyna Masłyk

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".