Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Dynamika wynagrodzeń i PKB w Unii Europejskiej i Polsce w latach 2008 – 2013

20.01.2014 Marcin Niedużak
Ogólnoświatowy kryzys finansowy wywarł znaczny wpływ na większość wskaźników gospodarczych, ale przede wszystkim na poziom wynagrodzeń. W artykule przedstawiono dynamikę wynagrodzeń oraz PKB w krajach Unii Europejskiej i w Polsce na przestrzeni lat 2008 – 2013. Analizie poddano również zmiany w poziomie PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca, inflacji oraz wydajności pracy Europejczyków. Badanie pokazało, że recesja wywarła największe piętno na wskaźnikach ekonomicznych w Grecji i na Litwie. W krajach tych pracownicy musieli się pogodzić z faktem obniżenia poziomu wynagrodzeń w porównaniu do stawek otrzymywanych przed recesją. Polska bardzo korzystnie wypada na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej. Nasze państwo w szybkim tempie dogania kraje przodujące pod względem gospodarczym. W kwestii poziomu wynagrodzeń Polacy powinni być pełni optymizmu. Wzrost płac w Polsce na przestrzeni kilku ostatnich lat jest jednym z najwyższych w Europie. Powody do zadowolenia powinni mieć także pracodawcy. Polacy od 2008 roku pod względem wydajności pracy znajdują się w czołówce państw europejskich. Artykuł zawiera 3 tabele i 4 wykresy.
Marcin Niedużak

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".