Artykuły

Dochody i wydatki Polaków

06.10.2014 Adam Wrona, Sylwia Radzięta
Analiza wskaźników makroekonomicznych na przestrzeni ostatnich lat wskazuje na stopniowe polepszanie się sytuacji obywateli Polski. W 2009 roku zaobserwowano niewielki – 1,8% – wzrost Produktu Krajowego Brutto na jednego mieszkańca w porównaniu do roku poprzedniego. W latach kolejnych (2009/2010 oraz 2010/2011) odnotowywano dalszy jego wzrost (odpowiednio o 3,8 i 4,3%). W roku 2012 dynamika PKB per capita wyniosła 1,9%, a w 2013 roku 1,6%.Wzrostowy trend obserwowaliśmy również w odniesieniu do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw a także płacy minimalnej. Warto przy tym zaznaczyć, że znacznie szybciej wzrastało wynagrodzenie minimalne niż średnie.

Równocześnie, jak pokazuje analiza zeznań podatkowych (PIT), bardzo szybko rośnie liczba osób, których dochody roczne przekraczają tzw. II próg podatkowy. Czy w takiej sytuacji możemy mówić tym, że Polacy się bogacą? W odpowiedzi na to pytanie pomoże nam analiza dochodów i wydatków, które ponosili Polacy w 2013 roku.
Adam Wrona
Sylwia Radzięta

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2849 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3636 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".