Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Zalety i wady rozwiązań stosowanych w systemach wynagradzania - część II

10.08.2005 Marcin Potoczny
Druga część artykułu omawiającego wady i zalety rozwiązań stosowanych w systemach wynagradzania poświęcona została następującym zagadnieniom: wartościowanie stanowisk pracy, ustalanie wynagrodzeń w oparciu o dane rynkowe, programy udziały w zyskach (profit sharing) i w korzyściach (gain sharing), programy przydziału akcji lub opcji na akcje.
Jedną z korzyści wynikającą z wartościowania pracy jest większe scentralizowanie kontroli kosztów wynagrodzeń. Samo wartościowanie jest jednak drogim i czasochłonnym procesem.
Korzyścią wynikającą z ustalanie płac w oparciu o rynkowe dane jest zabezpieczanie firmy przed „ucieczką” pracowników do lepiej płacących firm. Problem jest np. właściwe dopasowanie opisów stanowisk.
Plany udziały w angażują pracowników w realizację strategicznych celów firmy. Niestety, zwłaszcza w małych organizacjach, mogą prowadzić do dużych wahań w poziomie zarobków pracowników.
Przydziały akcji lub opcji na akacje sprowadzają interesy udziałowców i pracowników do wspólnego mianownika. Poważną wadą tych programów jest możliwość spadku wartości akcji w sytuacji złej koniunktury na giełdzie.
Marcin Potoczny

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".