Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

O zaangażowaniu i motywatorach pozapłacowych

21.11.2011 Teresa Hantz
Pomimo kryzysu, wielu pracowników jest w stanie podjąć ryzyko zmiany pracy. Mimowolnie rodzi się pytanie – co ich skłania do takiej decyzji i jak zapobiec odpływowi doświadczonej kadry z przedsiębiorstwa? Artykuł podejmuje kwestię budowania motywacji i zaangażowania pracowników za pomocą bodźców pozapłacowych oraz omawia zagadnienie „pakiet korzyści pracownika” (EVP – Employee Value Proposition). W zależności od kultury i miejsca zamieszkania, ich oczekiwania kształtują się w sposób bardzo różnorodny. Artykuł odpowiada m.in. na pytania: Jakie narodowości cenią wartość płacy zasadniczej, a jakie możliwości rozwoju? Czy rodzaj wykonywanej pracy jest ważniejszy od planu emerytalnego? Jakie wartości najbardziej wpływają na zaangażowanie pracowników? Artykuł zawiera 3 tabele, 2 wykresy i 1 rysunek.
Teresa Hantz

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".