Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Zasady wynagradzania pracowników tymczasowych

05.05.2005 Maciej Dubis
Praca tymczasowa to coraz popularniejsza forma zatrudniania pracowników. Trend taki obserwuje się na całym świecie. Tymczasem krytycy takiej formy zatrudniania twierdzą, że pracownicy tymczasowi są dyskryminowani, szczególnie w dziedzinie płac. Badania przeprowadzone przez OECD w roku 1997 potwierdziły taką tezę. Przykładowo w Hiszpanii różnica ta sięgała prawie 50%. Mimo licznych prób przeciwdziałania takim praktykom na drodze legislacyjnej sytuacja poprawiła się tylko nieznacznie. Z tego też względu coraz powszechniejsze w Europie staje się zawierania zbiorowych porozumień płacowych dotyczących pracowników tymczasowych. Artykuł analizuje m.in. porozumienie niemieckie zawarte z końcem 2002 r.
Maciej Dubis

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".