Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia w ujęciu mikroekonomicznym

10.07.2007 Radosław Kotowicz
Wynagrodzenia są jednym z obszarów zainteresowań mikroekonomii. Stara się ona wyjaśnić, jak kształtują się płace na rynku konkurencji doskonałej, zależność wynagrodzeń od podaży i popytu na pracę, zrównoważenie rynku pracy. Ekonomia zajmuje się nie tylko stanem równowagi na rynku pracy, ale także wyjaśnia zmiany, jakie na nim zachodzą. Tłumaczy, kiedy zmienia się popyt i podaż pracy (czyli funkcje), a kiedy ich wielkości (czyli konkretne ilości pracy). Opisuje ponadto gwałtowność tych zmian. Pokazuje kształtowanie się indywidualnej podaży pracy, czyli to, ile jest skłonny pracować konkretny człowiek przy różnych poziomach płacy. Mikroekonomia wyjaśnia, że najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnej siły roboczej umożliwia rynek konkurencji doskonałej. Zdobycie przewagi przez pracodawców lub pracowników prowadzi zaś do zaburzenia jego mechanizmów i spadku efektywności.
Radosław Kotowicz

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".