Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w 2011 roku

30.01.2012 Katarzyna Jaśko
Artykuł jest podsumowaniem wyników IX Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW), przeprowadzonego w 2011 roku. W badaniu uczestniczyło 101 787 osób. W artykule omówiono dane na temat wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w 2011 roku. Przedstawiono zarobki na poszczególnych szczeblach zarządzania. Kobiety zatrudnione na stanowisku dyrektora otrzymywały pensję w wysokości 10 000 PLN (mediana), która stanowiła 77% płacy uzyskiwanej przez mężczyzn na tym stanowisku. W artykule znajdują się także dane na temat zarobków kobiet i mężczyzn z różnym rodzajem wykształcenia oraz wśród osób posiadających MBA. Mężczyźni z wykształceniem medycznym otrzymywali wynagrodzenie o 1 300 PLN wyższe niż kobiety z takim poziomem wykształcenia. Omówiono także zarobki uzyskiwane przez kobiety i mężczyzn na wybranych stanowiskach. Wynagrodzenie mężczyzn na stanowisku specjalisty ds. finansowych wyniosło 4 381 PLN i było o 20% wyższe niż zarobki kobiet na tym stanowisku (mediana 3 638 PLN). Przedstawiono także wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w wybranych branżach. Przykładowo, kobiety pracujące w budownictwie na stanowisku specjalisty zarabiały 3 500 PLN i było to tylko o 100 PLN mniej niż wyniosły zarobki mężczyzn zatrudnionych w tej branży. W artykule znajduje się 1 tabela i 5 wykresów.
Katarzyna Jaśko

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2967 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3758 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".