Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Tworzenie skutecznego systemu wynagrodzeń za wyniki

03.10.2006 Tomasz Aleksandrowicz
Artykuł poświęcony jest problematyce tworzenia skutecznych systemów wynagradzania za wyniki. Wyjaśnia, na czym polega tego rodzaju system wynagradzania i jak odnosi się on do oczekiwań pracowników. Następnie przedstawia jego istotę i składniki: otwartą skalę płac, precyzyjny system oceny i kartę wzrostu wynagrodzeń. Szczególne znaczenie ma precyzja oceny wyników, która leży u podstaw systemu. W dalszej części artykułu omówione zostały bariery i możliwe trudności oraz niepożądane efekty, które mogą wiązać się z wprowadzeniem systemu. Przedstawiony został również model skutecznego systemu wynagradzania za wyniki, a także zaprezentowane zostało zestawienie czynników sprzyjających jego skutecznemu działaniu.
Tomasz Aleksandrowicz

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".