Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Teoria wypierania motywacji

25.08.2008 Marzena Jakubiec
Osoby ustalające płace pracowników, kierujące zespołem ludzi, zastanawiają się czasem, dlaczego zdarza się, że nagroda finansowa nie motywuje do bardziej wytężonego wysiłku, a nawet zmniejsza motywację. Bardzo często w takiej sytuacji występuje efekt wypierania motywacji. Jest on związany z siłami działającymi na styku motywacji wewnętrznej i zewnętrznej gratyfikowanego pracownika. Idea, że nagrody pieniężne mogą wypierać motywację jest zwykle uważana za anomalię, ponieważ przewiduje odwrotną reakcję od zamierzonej, zgodnej z dotychczasowymi teoriami motywowania finansowego. Efekt wypychania motywacji zaprzecza bowiem podstawowym prawom ekonomicznym mówiącym, że zwiększenie nagród pieniężnych zwiększa również wysiłek wkładany w pracę. Artykuł opisuje dokładny mechanizm działania efektu wypierania motywacji, przyczyny jego powstawania oraz wyniki badań, jakie prowadzono w tym obszarze.
Marzena Jakubiec

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".