Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Strategie wynagrodzeń - część II

15.11.2003 Anna Postół
W zależności od strategii organizacji, powinna się również zmieniać strategia wynagradzania. W przypadku strategii ofensywnej tradycyjne rozwiązania w zakresie wynagrodzeń są wystarczające tylko dla pracowników nie mających bezpośredniego wpływu na wyniki działalności firmy. Podobnie jest w przypadku strategii rozwoju, wzrostu, adaptacji czy dywersyfikacji - stosowane są one jedynie w przypadku pracowników, których zadania nie ulegają znacznym zmianom. W przypadku pozostałych pracowników zalecane jest stosowanie innowacyjnych sposobów wynagradzania. Natomiast w strategii defensywnej wynagrodzenie może być w większości oparte na tradycyjnych rozwiązaniach płacowych. Strategia lidera kosztowego zakłada jak najniższe koszty, a istotnym źródłem obniżania kosztów pracy jest stosowanie systemów płac uwzględniających rozwiązania klasyczne. Stosując strategię konkurencji za pomocą marki, firmy dążą do maksymalnego ustabilizowania personelu, wysokie są więc koszty wynagrodzeń. W strategii redukcji najlepsze efekty powinno przynieść zastosowanie wynagrodzeń według taryfikatora broadbanding i płacy powiązanej z wynikami. Najczęściej pojawiające się innowacyjne rozwiązania w zakresie wynagrodzeń to wynagrodzenia pakietowe, kafeteryjne, płace oparte na kompetencjach, broadbanding, i dynamiczne wartościowanie pracy.
Anna Postół

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2953 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3744 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".