Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Polityka odpraw dla dyrektorów

31.05.2005 Maciej Dubis
Bardzo głośno jest w ostatnim czasie w Polsce na temat olbrzymich odprawach wypłacanych odchodzącym prezesom dużych firm. Najbardziej jaskrawym przykładem kontrowersji wokół olbrzymich pakietów odpraw jest przypadek PKN Orlen, gdzie byli prezesi zagwarantowali sobie wielomilionowe wypłaty. Warto w tym momencie zauważyć, że podobna sytuacja zdarzyła się w The Walt Disney Company, gdzie jeden z byłych dyrektorów za kilkanaście miesięcy pracy otrzymał około 130 mln USD. Spowodowało to złożenie do sądu pozwu przez akcjonariuszy, którzy oskarżyli organy nadzorcze spółki o niedołożenie należytej staranności przy podpisywaniu kontraktu menedżerskiego. Aby uniknąć takich kłopotów, dobrze jest wprowadzić w firmie odpowiednią politykę odpraw dla najważniejszych menedżerów.
Maciej Dubis

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".