W pierwszej połowie 2008 roku najwyższe wynagrodzenia – 5 799 PLN - otrzymywały osoby pracujące w Ministerstwie Finansów. Ich przeciętne miesięczne płace wyniosły 5 799 PLN. Na drugim miejscu – z zarobkami rzędu 5 431 PLN – znaleźli się pracownicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dla porównania – przeciętne miesięczne wynagrodzenie w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie w pierwszej połowie 2008 wyniosło 3 004 PLN. Trzecią pozycję w zestawieniu zajęło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Zatrudnieni w nim pracownicy, w badanym okresie, otrzymywali 5 398 PLN. Warto również zauważyć, że przeciętna płaca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyniosła 5 162 PLN, a w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – 4 911 PLN.
Jak wynika z zaprezentowanych danych, w pierwszej połowie 2008 roku, najniższe wynagrodzenia oferowano pracownikom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Skarbu Państwa. Przeciętne miesięczne płace wyniosły tam odpowiednio 3 524 PLN i 3 653 PLN.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenia w Ministerstwach w I połowie 2008 roku
Opracowanie na podstawie danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Warto również zwrócić uwagę na to, w których Ministerstwach zanotowano największy wzrost wynagrodzeń. Analizując dane dla pierwszego półrocza 2007 i 2008 roku wyraźnie widać, iż najwyższe podwyżki otrzymali pracownicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ich przeciętne miesięczne wynagrodzenia zwiększono aż o 54,9%. Podczas gdy zmiana w zarobkach osób zatrudnionych w sektorze rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybołówstwa wyniosła nieco ponad 15%.
O niemal 38% wzrosły wynagrodzenia pracowników Ministerstwa Sportu i Turystyki. O 27,4% zwiększono poziom płac osób zatrudnionych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, a o 26,8% - w Ministerstwie Sprawiedliwości. Stosunkowo najniższe podwyżki w pierwszej połowie 2008 roku – w stosunku do analogicznego okresu roku 2007 – zaobserwowano w Ministerstwie Finansów. Wynagrodzenia zatrudnionych tam osób wzrosły jedynie o 2,20%. Sytuację tą usprawiedliwia fakt, iż poziom przeciętnych miesięcznych płac w tym ministerstwie jest najwyższy.
Zmiana przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w Ministerstwach
w I połowie 2008 roku w stosunku do I połowy 2007 roku (w procentach)
Opracowanie na podstawie danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów