Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia prezesów amerykańskich spółek w latach 2001-2003

07.09.2004 Robert Opioła
Według rankingu Magazynu Forbes przeprowadzonego wśród największych amerykańskich spółek, najwięcej w 2003 roku, bo aż 147 mln USD, zarobił Reuben Mark, prezes Colgate-Palmolive. Jego kolega, Jeffrey P. Bezos z Amazon.com, uznany przez Forbes za najlepszego prezesa w minionym roku, otrzymał jedynie 82 tys. USD rocznej pensji. A jak kształtowały się wynagrodzenia innych amerykańskich CEOs w 2003 roku? Co wpływało na ich strukturę i wysokość? Czy wszystkie firmy były aż tak szczodre jak Colgate-Palmolive? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w niniejszym artykule, w którym przeanalizowano roczne sprawozdania finansowe 10 amerykańskich firm: Amazon.com, Biomet Inc., Coca Cola Co., Colgate-Palmolive, United Technologies, Harley-Davidson, Microsoft Corp., Paccar Inc., Paychex Inc. i Pfizer Inc.
Robert Opioła

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".